Magnetoterapia swoje zastosowanie znajduje w leczeniu wielu dolegliwości zarówno w obrębie kości i stawów, jak i układu krwionośnego. W tej dziedzinie fizykoterapii powszechnie stosuje się zmienne pole magnetyczne o małej częstotliwości, które przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, którym dostarcza tlen i niezbędne substancje odżywcze.
Leczony obszar ciała umieszczany jest w specjalnej obręczy, w zależności od części ciała, o różnej średnicy. Zabieg trwa 15 – 20 minut, podczas którego pacjent znajduje się w obrębie działania pola magnetycznego. Dawki warunkowane są stanem pacjenta – im poważniejszy tym na początku są one mniejsze. Ustala je lekarz rehabilitacji medycznej, który musi również wydać odpowiednie skierowanie.
Efekt zabiegu to przede wszystkim działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające. Zabieg wpływa również na procesy komórkowe, pobudzając przemianę materii, co wspomaga regenerację uszkodzonych struktur, stymuluje układ immunologiczny, hamuje procesy degeneracyjne w tkankach i zapobiega stanom zapalnym.
Wskazania do zabiegu to: