Masaż uciskowy

Masaż uciskowy

Metoda FDM lub masaż powięziowy to metoda znoszenia bólu. Dzięki swojemu silnemu działaniu, tę metodę stosuje się w leczeniu chronicznego bólu i ostrego bólu pourazowego. Najważniejsze w tej terapii jest to, że znaczące zmiany odczuwalne są już po kilku sesjach. Metoda FDM opiera się na leczeniu układu powięziowego, czyli błony zbudowanej z tkanki łącznej, która otacza grupy mięśniowe, pojedyncze mięśnie i ich włókna, ale również narządy i pojedyncze komórki. W dużej mierze to powięź odpowiada za to, że organizm stanowi zwarty, współgrający system. Powięź stanowi łącznik pomiędzy mięśniami i kośćmi, który dzięki swojej elastyczności bierze udział w skurczu mięśni, a także gromadzi energię kinetyczną wykorzystywaną w ruchu.

Powięź jest znacznie bardziej unerwiona niż inne tkanki organizmu, przez co przerwanie jej struktury jest bolesne. Często też stanowi źródło bólu, który nie do końca potrafimy zlokalizować. Również bóle, które odbieramy jako mięśniowe wynikają z przerwania lub naruszenia struktury powięzi, której napięcie przenosi się na osłonięte przez nią tkanki.

Leczenie tej przypadłości metodą FDM polega na umiejętnym odtworzeniu struktury poprzez jej sklejenie lub wciśnięcie na miejsce w przypadku jej wysunięcia. Fizjoterapeuta wykonuje to poprzez właściwe uciskanie powięzi w miejscu jej uszkodzenia. Zbliżenie do siebie krawędzi rozerwanej powięzi powoduje jej ponowne sklejenie. Nie następuje ono od razu, ale zaczyna się po kilku godzinach od zabiegu. FDM po prostu przyspiesza ten proces i co najważniejsze, niweluje ból.

Kolejne zabiegi pozwolą na odpowiednie ukierunkowanie zrostu, tak by powięź była dopasowana i przygotowana na ruchy wykonywane daną częścią ciała. Metoda FDM ma ogromne znaczenie, szczególnie w leczeniu pourazowym, kontuzjach sportowych. Sam zabieg trwa kilka minut, ale leczenie wymaga przynajmniej kilku wizyt.

Wskazania do masażu uciskowego:

  • Chroniczny ból,
  • Bóle pourazowe,
  • Zmiany zwyrodnieniowe,
  • Bóle kręgosłupa,
  • Bóle w obrębie układu ruchu,
  • Zespół cieśni nadgarstka
  • Bóle w obrębie żuchwy.

Nie ma większych przeciwskazań przy terapii FDM, jednak stosowanie jej w przypadku urazów nie związanych z przerwaniem powięzi, będzie po prostu nieskuteczne.