Na czym polega terapia manualna?

Na czym polega terapia manualna?

Terapia manualna to od dawna znana dziedzina w leczeniu schorzeń. Coraz częściej sięga po jej techniki nowoczesna medycyna ze względu na swoją skuteczność i efektywność leczenia fizjoterapeutycznego.

Terapię manualną wykonują dyplomowani i doświadczeni lekarze oraz fizjoterapeuci. Co ciekawe, istnieje kilka szkół terapii manualnej, które charakteryzują się swoimi technikami.

Terapia manualna polega na leczeniu stawów obwodowych i schorzeń kręgosłupa za pomocą manualnych czynności i technik wykorzystywanych w terapii manualnej. W tego rodzaju terapii oddziałowuje się na stawy, poprzez naciskanie skóry, nerwów, wiązadeł, mięśni i ścięgień. Wszystkie wymienione elementy tworzą jedną, spójną całość. Przykładowo nerwy, które otaczają staw przekazują sygnał nerwowy do centralnego układu nerwowego, a pacjent odczuwa ból. Reakcją organizmu na ból jest często spięcie mięśni wokół stawu.

Podczas terapii manualnej uciskany jest mięsień pod różnymi kątami, co ma wpływ na nerwy i na sam staw. Dzięki temu ból zostaje zredukowany lub całkowicie wyeliminowany. Jak to możliwe? Redukcja bólu jest możliwa poprzez stosowanie rozmaitych technik wykonywanych dłonią i skuteczne dotarcie do obolałych miejsc. Jest to możliwe za pomocą specjalistycznych ucisków, chwytów, które „odblokowują” części kręgosłupa i stawu. Należy zaznaczyć, że terapia manualna bardzo pomaga w leczeniu bólu wynikającego z różnych dolegliwości. Efekty pacjent może odczuć już zaraz po zabiegu.

Wysoka skuteczność jest wynikiem przeprowadzonej przez lekarzy analizy, która jest w stanie określić bardzo precyzyjnie dolegliwość, na którą cierpi pacjent. Dzięki określeniu dolegliwości, fizjoterapeuta może dopasować potrzebne techniki manualne, które wyeliminują problem. Lekarze określają dolegliwość za pomocą testów.

Przykładowymi dolegliwościami, które można wyleczyć za pomocą terapii manualnej są:

 • Uciśnięte nerwy,
 • Rozciągnięte więzadła,
 • Napięte mięśnie,
 • Obkurczone torebki stawowe,
 • Niewłaściwa praca stawu,
 • Ograniczone ruchy stawów,
 • Mrowienie kończyn,
 • Zablokowane stawy kręgosłupa,
 • Dysfunkcje mięśni.
 • Terapia manualna pomoże również w wszelkiego rodzaju zaburzeniach mięśni, opon rdzeniowych, osłonek nerwów, napięcia wiązadeł czy przyczepów mięśniowych.

  Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty usług fizjoterapeutycznych, które obejmują terapię manualną.

  Wróć do poradnika   

  Poradnik

  Poradnik

  Zapraszamy do korzystania z naszego poradnika, w którym dowiedzą się Państwo przydatnych informacji w sprawie leczenia powypadkowego.

  Czytaj poradnik   

  Rehabilitacja prądami TENS

  Leczenie prądem z pewnością może wywoływać mieszane uczucia, ale wykorzystanie prądu w rehabilitacji to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia urazów i zwyrodnień. Prądy TENS, o niskim natężeniu, pozwalają przede wszystkim pozbyć się bólu związanego ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów lub tych pourazowych. Jest to w pełni bezpieczna metoda. Na czym dokładnie polega?
  Czytaj więcej   

  Rehabilitacja polem magnetycznym

  Zakres zabiegów rehabilitacyjnych jest bardzo szeroki. Choć nie do końca poznane, w ostatnim czasie na popularności zyskują zabiegi wykonywane z wykorzystaniem pola magnetycznego. Pomagają w bardzo wielu dolegliwościach, a ich najważniejszym działaniem jest to przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające, pobudzające metabolizm tkanek i poprawiających pracę układu krążenia. Na czym dokładnie polega ta metoda?
  Czytaj więcej