Rehabilitacja po artroskopii kolana

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Zabieg artroskopii kolana zaliczany jest do mało inwazyjnych. Polega przede wszystkim na wprowadzeniu do kolana z jednej strony kamery, a z drugiej narzędzi artroskopowych. Celem zabiegu jest naprawa bądź usunięcie tkanek zniszczonych np. w wyniku złamań czy uszkodzenia więzadeł krzyżowych lub zwyrodnień. Po zabiegu pacjent nie wymaga hospitalizacji ani unieruchomienia, ale niewskazane jest nadmierne obciążenie, stąd też powinien poruszać się o kulach, a w trakcie spoczynku układać kolano wyżej niż resztę ciała. Z pewnością ulgę przyniosą również zimne okłady.

Sama rehabilitacja uzależniona jest od przyczyn zabiegu i tego, co w rzeczywistości lekarz zastał podczas operacji. Pierwsze ćwiczenia wzmacniające mięśnie łydki i ud można wykonywać już kilka dni po zabiegu, np. poprzez unoszenie i opuszczanie nogi. Zwykle okres rekonwalescencji trwa do 6 tygodni, ale powrót do pracy możliwy jest już po tygodniu w przypadku pracy siedzące i nawet do 3 miesięcy przy pracy fizycznej. Z czasem ćwiczenia, oczywiście, pod okiem rehabilitanta, polegają na stopniowym odtwarzaniu ruchomości stawu.

Do podstawowych ćwiczeń rehabilitacyjnych w tym zakresie należą wszelkie unoszenia i napinania zarówno w zgięciu, jak i wyproście. Pozwala to stymulować mięśnie sąsiadujące ze stawem i w efekcie poprawia jego mobilizację. W drugim etapie ćwiczenia mogą już być wykonywane w pozycji stojącej. Są to przede wszystkim przysiady z podparciem czy delikatne wymachy. Z czasem pacjent może przejść do ćwiczeń na stepie, rozciągania opierając o ścianę i ręcznie, stania na jednej nodze, wspinania na palce. Ostatni etap, około 6-8 tygodni po zabiegu, to już bardziej intensywne ćwiczenia np. na rowerku stacjonarnym. Rehabilitant z pewnością zastosuje kinezyterapię, i ćwiczenia z wykorzystaniem różnych przyrządów, jak: guma rehabilitacyjna, ciężarki czy trampolina.

Rehabilitację ruchową można połączyć z zabiegami fizykoterapii, jak: elektrostymulacja, światłoterapia czy kinesiotaping. Dobrze opracowany program rehabilitacyjny pozwoli na powrót do pełnej sprawności już po 12 tygodniach.

Wróć do poradnika   

Poradnik

Poradnik

Zapraszamy do korzystania z naszego poradnika, w którym dowiedzą się Państwo przydatnych informacji w sprawie leczenia powypadkowego.

Czytaj poradnik   

Rehabilitacja prądami TENS

Leczenie prądem z pewnością może wywoływać mieszane uczucia, ale wykorzystanie prądu w rehabilitacji to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia urazów i zwyrodnień. Prądy TENS, o niskim natężeniu, pozwalają przede wszystkim pozbyć się bólu związanego ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów lub tych pourazowych. Jest to w pełni bezpieczna metoda. Na czym dokładnie polega?
Czytaj więcej   

Rehabilitacja polem magnetycznym

Zakres zabiegów rehabilitacyjnych jest bardzo szeroki. Choć nie do końca poznane, w ostatnim czasie na popularności zyskują zabiegi wykonywane z wykorzystaniem pola magnetycznego. Pomagają w bardzo wielu dolegliwościach, a ich najważniejszym działaniem jest to przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające, pobudzające metabolizm tkanek i poprawiających pracę układu krążenia. Na czym dokładnie polega ta metoda?
Czytaj więcej