Rehabilitacja po operacji cieśni nadgarstka

Rehabilitacja po operacji cieśni nadgarstka

Lekarze zgodnie twierdzą, że najlepszym ostatecznym sposobem pozbycia się dokuczliwego zespołu cieśni nadgarstka jest operacja. Coraz więcej pacjentów się na nią decyduje, ale nie wolno zapominać o tym, że pożądane efekty daje ona wyłącznie razem z rehabilitacją po zabiegu. Jej brak lub nieodpowiednie prowadzenie mogą znacznie wydłużyć powrót do pełnej sprawności

Zwykle zespół cieśni nadgarstka pojawia się u osób narażonych na powtarzające się czynności, obciążające nadgarstek np. pisanie na komputerze, intensywna jazda na rowerze czy praca w fabryce. ZCN może wystąpić również przy źle zagojonych złamaniach, zwyrodnieniach, a nawet zmianach hormonalnych. Zdecydowanie bardziej podatne na zachorowanie są kobiety, osoby w średnim wieku, a dolegliwość zwykle dotyka ręki dominującej.

Do najczęstszych objawów tej choroby należą: drętwienie dłoni, ból w okolicy nadgarstka i palców, szczególnie w nocy. Z czasem objawy nasilają się i zaczynają promieniować do dalszych części ręki. Wszelkie prace ręczne, szczególnie takie jak szycie, malowanie, prace kuchenne, są mocno utrudnione. Zwykle na tym etapie większość pacjentów jest już pod stałą opieką ortopedy. Niestety, zdarza się, że u niektórych choroba rozwija się dalej, aż do trzeciego stadium, w którym dochodzi do zanikania mięśni i utraty czucia.

Zazwyczaj lekarze zalecają usunięcie tego problemu poprzez operację. Polega ona na przecięciu więzadła poprzecznego, co ma skutkować zwiększeniem przestrzeni w kanale nadgarstka, w którym dochodzi do stanów zapalnych. Przyczyną bólu może być również przerośnięte w wyniku obciążeń więzadło poprzeczne. Po zabiegu więzadło ponownie się zrasta, ale jest wydłużone i nie powoduje nacisku na kanał. Zabieg wykonywany jest metodą tradycyjną lub endoskopową i w zależności od tego dobierany będzie później sposób rehabilitacji. Przez pierwsze tygodnie po operacji pacjent nie może wykonywać żadnych obciążających czynności, a powrót do pracy zależy od jej charakteru – biurowa po miesiącu, fizyczna po 2 miesiącach.

Rehabilitację w tym przypadku można zacząć już kilka dni po zabiegu, kiedy rana zacznie się goić. Początkowo ćwiczenia powinny być lekkie, żeby nie nadwyrężyć zarówno szwów, jak i samego nadgarstka. Przy zabiegu endoskopowym pierwsze ćwiczenia możemy wykonywać już na drugi dzień. Warto też stosować chłodne okłady z lodu lub te gotowe do nabycia w aptece. Spośród metod rehabilitacyjnych zwykle stosowane są fizykoterapia (elektrostymulacja, masaże, mobilizacja stawów oraz terapia ciepłem lub zimnem) oraz kinezyterapia.

W ramach tej ostatniej pacjent powinien wykonywać określone ćwiczenia w seriach, zwiększając ich intensywność. Może to być np. rozciąganie zginaczy, opierając dłonie o ścianę i lekko uciskając lub rozciąganie prostowników, zginając nadgarstek drugą dłonią. Dokładny system ćwiczeń powinien przygotować dla nas rehabilitant. Co raz częściej też jako element rehabilitacji po zabiegu cieśni nadgarstka stosuje się kinesiotaping. Elastyczny plaster stopniowo poprawia elastyczność skóry i mięśni, szczególnie tych nadwyrężonych po zabiegu.

Wróć do poradnika   

Poradnik

Poradnik

Zapraszamy do korzystania z naszego poradnika, w którym dowiedzą się Państwo przydatnych informacji w sprawie leczenia powypadkowego.

Czytaj poradnik   

Rehabilitacja prądami TENS

Leczenie prądem z pewnością może wywoływać mieszane uczucia, ale wykorzystanie prądu w rehabilitacji to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia urazów i zwyrodnień. Prądy TENS, o niskim natężeniu, pozwalają przede wszystkim pozbyć się bólu związanego ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów lub tych pourazowych. Jest to w pełni bezpieczna metoda. Na czym dokładnie polega?
Czytaj więcej   

Rehabilitacja polem magnetycznym

Zakres zabiegów rehabilitacyjnych jest bardzo szeroki. Choć nie do końca poznane, w ostatnim czasie na popularności zyskują zabiegi wykonywane z wykorzystaniem pola magnetycznego. Pomagają w bardzo wielu dolegliwościach, a ich najważniejszym działaniem jest to przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające, pobudzające metabolizm tkanek i poprawiających pracę układu krążenia. Na czym dokładnie polega ta metoda?
Czytaj więcej