Whiplash – objawy, diagnoza, leczenie

Whiplash – objawy, diagnoza, leczenie

Uraz typu whiplash może być wynikiem wypadku samochodowego, wypadku podczas uprawiania sportu czy też w innej sytuacji, w której głowa może zostać gwałtownie odrzucona do tyłu. Objawy tego urazu nie muszą być od razu odczuwalne.

Whiplash tłumaczy się jako „smagnięcie biczem”. I choć nie ma to nic wspólnego z dosłownym smagnięciem, nazwa ta przyjęła się do nazywania urazów, w których dochodzi do rozciągnięcia tkanek miękkich szyi. Najczęściej dochodzi do rozciągnięcia mięśni i wiązadeł.

Po ewentualnym wypadku pacjent może nie zauważyć, iż doznał urazu. Dopiero po kilku dniach urazy mogą stać się odczuwalne, dlatego tak ważne jest obserwowanie zmian fizycznych. Pacjenci odczuwają również dyskomfort lub długo utrzymujący się ból.

Objawy urazu whiplash

Pierwsze objawy mogą wystąpić już w pierwszej dobie po wypadku. Jednak tak jak zostało już to wspomniane, objawy mogą ujawnić się dopiero po kilku dniach. Cechą charakterystyczną objawów jest ich długotrwałość, w niektórych przypadkach dyskomfort i ból mogą być odczuwalne przez kilka tygodni. Do często występujących objawów należą:

 • Znużenie
 • Zawroty głowy
 • Bóle głowy
 • Bóle szyi
 • Sztywność szyi
 • Dzwonienie w uszach
 • Bóle pleców, barków czy ramion
 • Dodatkowo mogą wystąpić takie objawy jak zmęczenie, zaburzenia koncentracji i pamięci.

  Diagnoza i leczenie urazów typu whiplash

  Lekarz stawia diagnozę na podstawie rozpoznania, przeprowadzonego wywiadu. Lekarz może zapytać się pacjenta czy był on uczestnikiem wypadku, może poprosić o opisanie bólu. Dodatkowo może zostać przeprowadzone badanie ustalające zakres ruchów czy RTG. RTG pomaga w ustalaniu czy oprócz urazu whiplash, doszło do innych uszkodzeń. Podczas leczenia, lekarz prowadzący może zapisać środki przeciwbólowe, w zależności od rodzaju i siły bólu jaki odczuwa pacjent. Najważniejsza jednak jest fizjoterapia. Czas trwania takiej terapii jest uzależniony od indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta. Fizjoterapię wspomagają okłady według zaleceń lekarza. W trudnych przypadkach konieczne będzie noszenie kołnierza ortopedycznego.

  W naszej klinice zajmujemy się leczeniem urazów typu whiplash. Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia wizyty i skonsultowania się z naszymi doświadczonymi lekarzami.

  Wróć do poradnika   

  Poradnik

  Poradnik

  Zapraszamy do korzystania z naszego poradnika, w którym dowiedzą się Państwo przydatnych informacji w sprawie leczenia powypadkowego.

  Czytaj poradnik   

  Rehabilitacja prądami TENS

  Leczenie prądem z pewnością może wywoływać mieszane uczucia, ale wykorzystanie prądu w rehabilitacji to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia urazów i zwyrodnień. Prądy TENS, o niskim natężeniu, pozwalają przede wszystkim pozbyć się bólu związanego ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów lub tych pourazowych. Jest to w pełni bezpieczna metoda. Na czym dokładnie polega?
  Czytaj więcej   

  Rehabilitacja polem magnetycznym

  Zakres zabiegów rehabilitacyjnych jest bardzo szeroki. Choć nie do końca poznane, w ostatnim czasie na popularności zyskują zabiegi wykonywane z wykorzystaniem pola magnetycznego. Pomagają w bardzo wielu dolegliwościach, a ich najważniejszym działaniem jest to przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające, pobudzające metabolizm tkanek i poprawiających pracę układu krążenia. Na czym dokładnie polega ta metoda?
  Czytaj więcej