Zabiegi fizjoterapeutyczne na kolano

Zabiegi fizjoterapeutyczne na kolano

Uraz, nadwaga, sport – przyczyn kontuzji kolana może być bardzo dużo. To staw skomplikowano i bardzo ważny przy codziennym poruszaniu się. Nie ma więc wątpliwości, że jego niedomaganie może być naprawdę uciążliwe. Na szczęście istnieją zabiegi fizjoterapeutyczne, które pomogą pozbyć się nie tylko bólu, ale również przyspieszą regenerację pourazową czy zwyrodnieniową.

Bóle czy urazy kolana mogą doskwierać w każdym wieku. Prawdopodobieństwo wystąpienia urazu czy zwyrodnień rośnie wraz z wiekiem, ale wpływ na nie ma również intensywność eksploatowania kolana np. przy wyczynowym uprawianiu sportu. Jedną z powszechnych metod leczenia dolegliwości kolana jest zabieg artroskopii, mało inwazyjny, ale bardzo skuteczny. Stosowany jest jednak w sytuacji, gdy tradycyjne metody leczenia rehabilitacyjnego nie będą skuteczne. Jednak sama artroskopia również wymaga zabiegów rehabilitacyjnych przyspieszających regenerację tkanek po zabiegu. Wszystko dlatego, że choć nadmierny ruch może uszkadzać kolano, to zastój lub jego całkowite unieruchomienie przyniesie jeszcze gorsze skutki.

Oczywiście, w zależności od tego, jaka jest przyczyna dolegliwości kolana, zastosować można różne zabiegi, przyspieszające naturalną regenerację tkanek tego stawu. Rehabilitanci odradzają jednak nadmierne forsowanie i przeciążanie kolana, a zalecają stopniową rehabilitację ze zwiększaniem jej intensywności

Podstawą leczenia w tym przypadku jest kinezyterapia, a więc leczenie ruchem, która powinna być uzupełniana o inne zabiegi fizykoterapii. Kinezyterapia to zestaw ćwiczeń z wykorzystaniem odpowiednich przyrządów, ustalany przez rehabilitanta i celowany w leczenie konkretnego urazu. Z czasem intensywność ćwiczeń, powtórzeń jest zwiększana.

Ćwiczeniom z zakresu kinezyterapii powinny towarzyszyć takie zabiegi, jak:

  • Laseroterapia – czyli naświetlanie miejsca urazu, w celu dostarczenia tkankom energii potrzebnej do ich regeneracji;
  • Elektroterapia – mogą to być zabiegi galwanizacji, jonoforezy, elektrostymulacji, prądami interferencyjnymi (IF), prądy diadynamicznymi itd. Polegają głównie na stymulowaniu chorego miejsca prądem stałym lub zmiennym o niskim natężeniu.
  • Ultradźwięki – mikromasaż działa na naczynia krwionośne rozszerzając je, co pozwala dostarczyć tkankom substancji niezbędnym do regeneracji.
  • Magnetoterapia – pole magnetyczne o zmiennej częstotliwości pobudza komórki do regeneracji. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
  • Fonoforeza – wykorzystuje ultradźwięki do wprowadzenia do tkanek substancji leczniczych, zaleconych przez lekarza.
  • Kinesiotaping – leczenie wykorzystujące elastyczne plastry, poprawiające pracę mięśni i nadające im elastyczność.

W zależności od stopnia urazu i jego przyczyny rehabilitacja może być rozbudowana o dodatkowe zabiegi, jak terapia manualna czy masaże. Długość leczenia uwarunkowana jest również zdolnością tkanek do regeneracji i zaangażowaniem samego pacjenta.

Wróć do poradnika   

Poradnik

Poradnik

Zapraszamy do korzystania z naszego poradnika, w którym dowiedzą się Państwo przydatnych informacji w sprawie leczenia powypadkowego.

Czytaj poradnik   

Rehabilitacja prądami TENS

Leczenie prądem z pewnością może wywoływać mieszane uczucia, ale wykorzystanie prądu w rehabilitacji to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia urazów i zwyrodnień. Prądy TENS, o niskim natężeniu, pozwalają przede wszystkim pozbyć się bólu związanego ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów lub tych pourazowych. Jest to w pełni bezpieczna metoda. Na czym dokładnie polega?
Czytaj więcej   

Rehabilitacja polem magnetycznym

Zakres zabiegów rehabilitacyjnych jest bardzo szeroki. Choć nie do końca poznane, w ostatnim czasie na popularności zyskują zabiegi wykonywane z wykorzystaniem pola magnetycznego. Pomagają w bardzo wielu dolegliwościach, a ich najważniejszym działaniem jest to przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające, pobudzające metabolizm tkanek i poprawiających pracę układu krążenia. Na czym dokładnie polega ta metoda?
Czytaj więcej